Zrzuć stres i kilogramy

Choć wielki boom na jogę mamy już za sobą, to ten rodzaj sportowej aktywności wciąż przyciąga wielu zwolenników. Dlaczego? Joga to nie tylko ćwiczenia dla ciała, ale i umysłu.  Wbrew powszechnej opinii, na jodze można się naprawdę spocić.

 

Do ćwiczenia jogi nie są nam potrzebne specjalistyczne urządzenia, nienaganne zdrowie i perfekcyjna kondycja. Wystarczy luźny strój i kawałek wolnej przestrzeni. Na zajęcia mogą uczęszczać wszyscy, bez względu na wiek i płeć. Aby jednak zacząć przygodę z jogą, niezbędny będzie wykwalifikowany nauczyciel. Jego wskazówki pomogą nam wykonać poszczególne asany poprawnie, bez ryzyka kontuzji.

 

Zdrowy duch

Joga nie tylko świetnie kształtuje sylwetkę, ale wpływa także na stan naszego umysłu. W trakcie zajęć opanowujemy sztukę relaksacji, która jest przydatna w chwilach napięcia, towarzyszących nam w pracy czy na uczelni. Pozytywny wpływ jogi na zdrowie został potwierdzony naukowo. Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu New Mexico (USA) dowiodły, że regularne treningi jogi zmniejszają o 51 proc. częstotliwość podjadania pod wpływem emocji. Ponadto u uczestników tego eksperymentu, hormon stresu spadł o 15-20 proc. już po pierwszym dniu ćwiczeń. Joga koi nerwy, pomaga się wyciszyć. Poprawia również samopoczucie, co sprzyja procesowi formowania sylwetki.

 

Nauczyciel pomoże  

Joga nie jest urazowym sportem. Jest doskonałą alternatywą dla tych, którzy z powodu choroby lub bólów kręgosłupa, nie mogą trenować innych dyscyplin. Joga sprawdza się także jako forma rehabilitacji dla tych, którzy po wypadku chcą wrócić do formy. Ważne jest jednak, aby na początku przygody z jogą skorzystać z pomocy wykwalifikowanego trenera, który wskaże jak odpowiednio wykonywać asany. – Nauczyciel pomaga opanować poszczególne pozycje i techniki oddychania. Pod jego okiem początkujący nauczą się wykonywać ruchy precyzyjnie i prawidłowo technicznie, dzięki czemu w przyszłości unikną urazów, nawet jak będą praktykować jogę w zaciszu własnego domu. Dzięki obecności nauczyciela, ćwiczący nie muszą się zastanawiać nad kolejnością wykonywanych asan, co pomaga skupić się na tym, co w jodze najważniejsze – utrzymaniu w równowadze ciała i umysłu – przekonuje Agata Bednarek manager klubu Remplus Fitness.

 

Joga z krzesłem

Joga, w przeciwieństwie do innych sportów, rzeźbi i wzmacnia wszystkie partie ciała. Asany angażują do pracy wszystkie mięśnie i ścięgna, dzięki czemu nasza sylwetka kształtuje się równomiernie. Regularne praktykowanie jogi poprawia postawę ciała i ogólną kondycję. Pozycje które dotychczas były niemożliwe do wykonania, po pewnym czasie przychodzą z łatwością. Joga trenowana jest w wielu różnych stylach, tak więc gdy dotychczasowy tryb ćwiczeń nam się znudzi, możemy sięgnąć po coś nowego. Joga Iyengar dopuszcza stosowanie urozmaiceń, takich jak liny, paski czy krzesła. Pomagają one w wykonaniu pozycji tym, którym brakuje jeszcze siły czy elastyczności. Natomiast tym, którzy chcą się spocić, poleca się Astanga Jogę. Najbardziej dynamiczną i wymagającą odmianę ćwiczeń. Charakteryzuje się  ona płynnymi przejściami pomiędzy poszczególnymi asanami. Te z kolei tworzą całe serie, na kształt układu choreograficznego. Kluczowym elementem treningu jest synchronizacja ruchu ćwiczącego z oddechem. Astanga Joga przeznaczona jest dla osób z dobrą kondycją, lubiących intensywny wysiłek fizyczny.

 

Trening jogi przynosi widoczne rezultaty. Pomaga wyrzeźbić brzuch, ramiona, talię i pośladki. Regularne ćwiczenia dają również efekty, które nie są widoczne gołym okiem. Joga poprawia metabolizm, a ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięśnie szkieletowe pomagają  w zmaganiach ze schorzeniami kręgosłupa.  Joga poprawia stan układu krążenia. Podczas ćwiczeń dotleniamy komórki ciała, dzięki czemu opóźnia się proces ich starzenia.  Dzięki jodze nie tylko czujemy się młodziej, ale i wyglądamy młodziej. Na pytanie o to jak oszukać zegar i matkę naturę, odpowiedź jest jedna, trenuj jogę.

 

© Copyright Sukces 2024