Odszkodowanie za błędy medyczne
Kiedy ubiegać się o odszkodowanie, za złą opiekę lekarską? Jeśli ponieśliśmy uszczerbek na zdrowiu, bez zastanowienia możemy domagać się prawa do odszkodowania.
Z początkiem tego roku weszły nowe przepisy dotyczące, możliwości ubiegania się o odszkodowanie, nie koniecznie przez drogę sądową. Pacjenci maja nareszcie wybór mogą skierować sprawę do Wojewódzkiej Komisji do Spraw Orzekania o Zdarzeniach Medycznych. Znajduje się w każdym wojewódzkim mieście.
Kto może wystąpić o odszkodowanie?
Sam pacjent lub jego rodzina. Od momentu dowiedzenia się o zakażeniu pacjenci mają rok o złożenie wniosku o odszkodowanie. Należy zwrócić uwagę na to, czy zdarzenie miało miejsce w szpitalu i nastąpiły po 1 stycznia 2012roku. Pozostałe należy skierować do sądu. A także nie podważa wyroku sądu, dlatego nie zajmie się od nowa tą samą sprawą.
Co powinien zawierać wniosek?
Przede wszystkim powinien zawierać dane pacjenta. Jeśli osoba nie jest pełnoletnia, należy podać dane jego rodziców lub opiekunów. Gdy konsekwencja zdarzenia medycznego była śmierć pacjenta, we wniosku muszą się znaleźć dane jego spadkobierców. Także należy podać nazwę i adres szpitala w którym nastąpił zgon. Dobrze jest dokładnie opisać, co się wydarzyło i jakie miało konsekwencje dla pacjenta. We składanym wniosku trzeba podać, wysokość odszkodowania o które się ubiegamy.
Jakie są maksymalne kwoty odszkodowań?
Jeśli jest to zakażenie, czy uszkodzenie ciała to wartość odszkodowania może wynosić do 100 tysięcy złotych. W przypadki śmierci, należy się nam 300 tysiące złotych. Wniosek kierujemy do komisji działającej w najbliższym mieście. Złożenie wniosku wymaga dokonania wpłaty w wysokości 200 zł, na konto urzędu wojewódzkiego.
Dodatkowe dokumenty do wniosku
Wszystko się przyda, nawet rachunki za leki, prywatne wizyty lekarskie, pomoc rehabilitacyjna. Warto udokumentować także stratę, w zarobkach przez długie zwolnienie lekarskie.