Jak mądrze zainwestować pieniądze?
Również w czasach kryzysu można osiągnąć zysk i pomnożyć swoje pieniądze. Trzeba tylko wiedzieć jak.
Wiedza, ilość zgromadzonych oszczędności oraz ryzyko, jakie jest się w stanie podjąć – to główne czynniki, od których zależy sposób inwestowania. Tyczy się to zarówno czasów gospodarczej prosperity, jak i czasów kryzysu.
Czy warto inwestować w lokaty i obligacje?
Lokaty i obligacje to w dzisiejszych czasach najpopularniejsze formy lokowania oszczędności. Lokaty bankowe z opcją wypłaty w dowolnym momencie są oprocentowane obecnie w granicach 4-5 procent. I choć na pierwszy rzut oka i po uwzględnieniu inflacji, nie jest to wiele – to metoda oszczędzania, za którą kryje się najmniejsze ryzyko. Gromadząc pieniądze na lokatach, nie wolno zapominać o tak zwanym podatku Belki, czyli 19 proc. podatku od zysku z lokat.
Obligacje Skarbu Państwa mają podobną rentowność co lokaty. Nieco wyższą – obligacje korporacyjne. Jest jednak mały minus. Trzeba sprawdzić wyniki finansowe firmy. Powód? Może się okazać, że za kilka miesięcy firma upadnie, a to oznacza, że nie odzyska się pieniędzy.
Inwestycja w metale szlachetne
Srebro i złoto to również ciekawy sposób inwestowania, szczególnie w czasach kryzysu. Gdy na giełdach spadki, dzięki tym metalom w ostatnich czasach sporo można było zarobić.
Niestety, metale szlachetne uzależnione są od wielu czynników. Jeśli w mediach głośno jest na ten temat, to niemal zawsze oznacza to ostatnią fazę wzrostów.
Inwestycja w nieruchomości
Sytuacja z metalami szlachetnymi wygląda podobnie, jak z rynkiem nieruchomości. Jeszcze kilka lat temu wszyscy sądzili, że nieruchomości mogą tylko i wyłącznie rosnąć. Życie zweryfikowało tezę. Hossa się skończyła. Ceny mieszkań poszybowały w dół, nawet o 30-35 procent.
Niemniej, inwestycja w nieruchomości to również ciekawa propozycja. Zarówno na rynku wtórnym, jak i na rynku pierwotnym ceny spadły, choć to na rynku wtórnym obecnie można znaleźć ciekawą okazję.
I choć dużego wzrostu nie ma się co spodziewać w najbliższych miesiącach, eksperci prognozują, że sytuacja ta ulegnie niebawem poprawie. – Poza tym zawsze dodatkowym zyskiem może być wynajem – dodają.
Inwestycje na giełdzie nie dla laików
Giełda papierów wartościowych to dosyć ryzykowny sposób mnożenia swoich pieniędzy. Najpierw trzeba jak najwięcej na ten temat się dowiedzieć. Powód? Podstawą inwestowania na GPW to zaznajomienie się z analizą fundamentalną oraz techniczną spółek. Dzięki temu będzie można przewidzieć przyszłe zachowania akcji.
Inwestycje na giełdzie to jednak spory wydatek. Jak radzą eksperci, na początek powinno się zainwestować nie więcej niż 20 proc. oszczędności, a minimalna kwota to 5-10 tysięcy złotych, którą podzielić trzeba chociaż na trzy spółki.