Finisz na studiach – start w karierze
Koniec studiów nie musi być początkiem długich godzin spędzanych w urzędach pracy. Coraz więcej młodych ludzi postanawia odpowiednio wcześnie wziąć sprawy w swoje ręce i rozpocząć własną działalność gospodarczą. Sprzyjają temu liczne programy ułatwiające start w biznesie.
Osoba, która chce założyć własną firmę może obecnie skorzystać z różnych form pomocy. Są to m.in.: darmowe porady prawne, szkolenia czy dofinansowania. – Jednym z projektów oferujących wsparcie przedsiębiorcom jest Program Aktywizacja, dzięki któremu zyskujemy nieodpłatnie 12. miesięczny dostęp do księgowości internetowej – mówi Anna Hugiel-Lazarowicz specjalista od księgowości współpracująca z wfirma.pl. – Z programu skorzystało do tej pory ponad 1000 osób.
Hobby źródłem utrzymania
Wielu absolwentów nie mogąc znaleźć po studiach pracy w zawodzie, postanawia spróbować szczęścia zarabiając na swoim hobby. Przykładem jest pani Justyna, która chociaż skończyła ekonomię, zawsze interesowała się kosmetologią.
– Buszując po stronach internetowych i zamawiając artykuły na własny użytek, zdobyłam już całkiem sporą wiedzę na temat nowości kosmetycznych, aktualnych trendów w branży i zaopatrzenia salonów piękności – mówi Justyna – Za namową męża i przyjaciółki postanowiłam wcielić swoją wiedzę w życie i zgłosiłam się do urzędu pracy z prośbą o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Zdecydowałam się otworzyć sklep internetowy zaopatrujący salony kosmetyczne. W biurze karier mojej uczelni dowiedziałam się o Programie Aktywizacja. Możliwość rocznego, bezpłatnego korzystania z aplikacji pomagających w rozliczeniach czy tworzących szczegółową bazę moich klientów wraz z historią ich obsługi wydała mi się błogosławieństwem.
Chociaż kosmetologia to moja pasja, perspektywa samodzielnego rozwiązywania kwestii formalnych nie napawała mnie optymizmem, dlatego zdecydowałam się skorzystać z pomocy. Obecnie już od 10 miesięcy używam narzędzi oferowanych przez księgowość internetową i po upływie nieodpłatnego okresu zamierzam dalej korzystać z oferowanych przez platformę rozwiązań. Szczególnie zadowolona jestem z systemu CRM, czyli narzędzi za pomocą których mogę wprowadzać wszystkie strategiczne z mojego punktu widzenia informacje na temat moich klientów. Dzięki temu jestem w stanie odpowiadać na ich indywidualne potrzeby, przez co podnoszę jakość swoich usług i zadowolenie moich klientek.
Dla freelancerów
Samozatrudnienie to wygodna forma dla ludzi nielubiących rutyny i ceniących sobie elastyczne godziny pracy. Pan Marcin, absolwent wrocławskiej polonistyki, często podróżuje. Etat kolidowałaby z jego życiem prywatnym, dlatego jako freelancer pisze teksty, pozostając we współpracy z kilkoma firmami. Dodatkowo prowadzi indywidualne lekcje języka polskiego dla obcokrajowców.
– Chcąc legalnie zarabiać na życie, rozliczać się z fiskusem i opłacać wszystkie składki, musiałbym zainstalować na swoim komputerze specjalistyczne oprogramowanie, nauczyć się je obsługiwać lub zatrudnić księgową – mówi Marcin – Pierwsze rozwiązanie odrzucam, bo nie znam się na tym, a zatrudnienie osoby, która prowadziłaby księgowość mojej jednoosobowej firmy wiązałoby się z kosztami, na które nie mogę sobie pozwolić. Program Aktywacja zaoferował mi bezpłatny dostęp do aplikacji on-line, dzięki którym cały mój wkład w prawidłowe rozliczenie pochodzących z kilku źródeł zarobków polega na wprowadzeniu danych do systemu, co jest dla mnie ogromnym ułatwieniem. Dla mnie osobiście wielką zaletą jest to, że do wszystkich aplikacji mam dostęp z dowolnego miejsca. Często wyjeżdżam, a oprogramowanie w chmurze pozwala na dostęp do danych z dowolnego miejsca. Nie muszę też być zorientowany w żadnych zmianach w przepisach podatkowych, ponieważ są one na bieżąco aktualizowane.
Rozliczanie pracowników on-line
Niektórzy uważają, że na otwarcie własnej firmy nigdy nie jest za późno i kiedy widzą okazję do wejścia na rynek, kują żelazo póki gorące. Pan Andrzej po skończeniu studiów licencjackich stwierdził, że chce założyć małe przedsiębiorstwo. W wynajętym po okazyjnej cenie lokalu otworzył hurtownię materiałów biurowych.
– Absolwentom kierunków humanistycznych nie jest obecnie łatwo o znalezienie zatrudnienia – stwierdza Andrzej – Orientowałem się ogólnie w jakiej branży mógłbym odnieść sukces i tak zrodził się pomysł na sklep. W biurze karier dowiedziałem się o programie oferującym bezpłatną pomoc on-line w prowadzeniu biznesu, uznałem więc, że skorzystam z okazji. Pomysł okazał się trafiony, bo szybko zaczęły spływać kolejne zamówienia. Narzędzia, do których otrzymałem dostęp, pozwoliły mi nie tylko na szybkie i bezproblemowe wystawianie faktur bez potrzeby doszkalania się w tym zakresie, ale także rozliczanie moich pracowników i generowanie niezbędnych dokumentów związanych z zatrudnieniem. W moim przypadku jest to szczególnie przydatne, ponieważ część z osób pracuje u mnie dorywczo, co wiąże się
z stosunkowo dużą rotacją. Każdy wymaga jednak osobnego rozliczenia
i dokumentacji, w związku z czym aplikacja „Kadry i płace” jest dla mnie sporym ułatwieniem.